מהו טיפול ב Q-Beats

מהו טיפול Q-Beats?

Q-Beats (קיו-ביטס) הוא השם שניתן לטיפול העושה שימוש בגלי קול נמוכים במטרה להביא לאיזון של השדה החשמלי של האדם. באמצעות איזון השדה נוצרת השפעה מאזנת גם על הנפש ועל הגוף.

קיו-ביטס מבוסס על תופעה פסיכו-אקוסטית בשם פעימות בינאורליות (Binaural Beats) ותופעה דומה המכונה פעימות מונאורליות (Monaural Beats). תופעות אלה נחקרו רבות במשך עשורים רבים והמחקר מצא כי יש להן השפעות מגוונות על הבריאות הנפשית, על תפקודים מנטליים ועוד.

 

מהן פעימות בינאורליות?

פעימות בינאורליות נוצרות בתהליך שבו מושמע למטופל צליל לכל אחת מהאוזניים, כאשר קיים הפרש קטן בין הצלילים (צליל אחד גבוה מעט יותר מהשני). כתוצאה מכך יוצר המוח גל שלישי שהינו ההפרש בין שני הגלים. ניתן להתאים את הטיפול כדי להביא את המוח ליצור גלים בתדירויות שונות. על ידי בחירה בתדירויות ספציפיות הצליחו החוקרים לעודד שיפור של מיקוד, יכולת קבלת החלטות, התמודדות עם ארועים רגשיים קשים, דכאון וחרדה ועוד.

 

פעימות מונאורליות:

 בעוד שבפעימות בינאורליות הגל נוצר "בתוך" המוח, בפעימות מונאורליות הגל נוצר מחוצה לו. בתהליך מקובל של יצירת פעימה מונאורלית עושים שימוש בשני מקורות צליל בעלי הפרש קטן ביניהם (בדומה ליצירת פעימה בינאורלית). שני המקורות האלה (למשל רמקולים) נמצאים בחדר והם יוצרים פעימה שלישית שהיא ההפרש ביניהם. הפעימה הזו גורמת למוח ליצר גל בתדירות דומה בתהליך של הדהוד.

 

מהו טיפול בקיו-ביטס?

בפעימה בינאורלית הגל שנוצר במוח הוא תוצאה של תהליך פסיכולוגי בעיקרו. בפעימה מונאורלית הגל נוצר בתהליך פיזי, שמערב רטט של עצמות השמיעה שבאוזן. ניתן לומר שמדובר בתהליכים שונים – פעימה בינאורלית פועלת על הנפש ופעימה מונאורלית פועלת על הגוף. 

אם כך, שילוב של שתי התופעות יכול ליצור השפעה מאוחדת של גוף ונפש.

כך בדיוק פועלת טכניקת קיו-ביטס.

קיו-ביטס משלב למעשה את שתי התופעות יחד. הוא כולל השמעה של 4 צלילים. בין הצלילים קיימים הפרשים שמחושבים בהתאם לנוסחה שפותחה במחקר אישי בן 16 שנים. 4 הצלילים יוצרים 6 פעימות: 2 פעימות מונאורליות ו-4 פעימות בינאורליות.

 

נראה כי השפעת הטיפול בקיו-ביטס חזקה בהרבה מהשפעתן של פעימות בינאורליות ומונאורליות קלאסיות. עד כה נבדקה השפעתן בעיקר על הנפש, בפרט בתחום של התמודדות עם אכילה רגשית. מטופלים ומטופלות שהתנסו בשיטה תיארו כי מיד לאחר ההאזנה הראשונה הם חשו תחושות של שלווה פנימית, נקיון מנטלי, אושר, שמחה, תחושת חיבור, תחושה של מקום בעולם ועוד. בכל הקשור להתמודדות עם חסכים נפשיים ואכילה רגשית הן דווחו על הפחתה משמעותית בתחושות החור השחור, וכתוצאה מכך באכילה רגשית ובאכילת יתר.

השפעה על מימוש עצמי:

השפעה נוספת שהיתה לטיפול בקיו-ביטס נראית כלא קשורה לטיפול באכילה רגשית, אולם היא נובעת מהבסיס התיאורטי של השיטה. חלק מהמטופלות והמטופלים דווחו על התעוררות של דחף למימוש חלומות ואומץ לב מתגבר לצאת לדרך של מימוש כזה. אחרים, שכבר היו בתהליך של יזמות אישית, סיפרו כי באופן פלאי החלו דברים "להסתדר" בדרכם ומכשולים כאילו התפוגגו. גם אלה שלא עסקו ביזמות אישית דווחו על חיוניות רבה יותר, יכולת גבוהה להתמודד עם משברים יומיומיים ותחושת שמחה גבוהה יותר.

התיאוריה שעליה מבוסס הטיפול בקיו-ביטס קושרת בין חסכים נפשיים, כולל אכילה רגשית, לבין חסימה של ההתפתחות האישית ותהליך המימוש העצמי. ככל שאנו שקועים יותר בחיי השרדות ודאגה, כך גדלים החסכים הפנימיים שלנו והצורך למלא אותם באמצעות מזון עשיר בקלוריות.

בהתאם לתיאוריה הזו אירועי חיים שליליים, שמאפיינים כל כך את החיים המודרניים, יוצרים קרעים בשדה האנרגיה המקיף אותנו. דרך הקרעים האלה "דולפת" אנרגיית חיים חשובה. ככל שהאנרגיה שבנו מתמעטת כך תפיסת העולם הופכת השרדותית יותר ויותר, וקשה לנו יותר לחשוב על מימוש עצמי והגשת חלומות. בהתאם לכך החיים הופכים "עכורים" יותר ותחושת החסך הפנימי מתעצמת.

המשמעות של התהליך הזה הינה שלו יכולנו לתפור מחדש את הקרעים בשדה האנרגיה היינו יכולים לטפל בחסכים האישיים גם מבלי לבלות שנים בהבנת הסיבות להם. למעשה, לכך מכוון הטיפול בקיו-ביטס. 6 הפעימות שנוצרות בטיפול, כאשר הן נמצאות ביחסים נכונים ביניהן אשר מחושבים בהתאם לנוסחה, תופרות בהדרגה את הקרעים שבשדה והתוצאה היא בהתאם לצפוי – תחושה מיידית של הקלה אישית, התמודדות טובה בהרבה עם אכילה רגשית, ורצון להגשמה אישית (אשר מתבטא באופן שונה אצל כל מטופל ומטופלת).

הטיפול בקיו-ביטס אינו שולל את חשיבותו של יעוץ אישי, כולל טיפול פסיכולוגי, אימון, יעוץ תזונתי וכו'. למעשה, הוא יכול להגביר את יעילותם של יעוץ וטיפול כאלה, משום שהוא עשוי למנוע את השקיעה לחורים השחורים של הנפש ולאפשר תנועה ושיפור מהירים בהרבה. 

רוצים לצרף את טכניקת Q-Beats לארגז הכלים שלכם? לחצו כאן לפרטים על ההתמחויות השונות